Innehåller reklamlänk | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

Guide
Speltips

Kortspel synas i Sevilladerbyt

Fotboll - La Liga

Händelse Spelförslag Odds Matchstart
Real Betis - Sevilla Under 7.5 kort 1,80 30. mars 2025 21:00
Speltips
Spelförslag Under 7.5 kort
Odds 1,80
Matchstart 30. mars 2025 21:00
Real Betis - Sevilla
Till bookmaker Expekt – Betting, odds, bonus & recension 1,80
Reklamlänk | 18+ år – Spela ansvarsfullt, Stodlinjen.se, Spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor.

Helgen avslutas med en riktig brakare i sydliga delarna av Spanien där Real Betis och Sevilla gör upp i ett hett La Liga-derby. Här förväntas korten hagla om vi ska lita på spelbolagens högt satta linor. Jag väljer att gå för undern på korten och här följer varför.

Derbi Sevillano

Det har smällt rejält när dessa lokala rivaler gått upp i ringen tillsammans de senaste gångerna. Förra mötet slutade med 9 kort som även resulterad ei ett rött på Sevillas mittback Nianzou. Innan det såg vi 8 gula kort så att bettingbolagen slänger upp en 7.5-lina här känns ändå förståligt.

Den största anledningen till att jag ser mindre än 8 kort i den här matchen är domaren Mateo Busquets. Det här är en ung filur som trots sin ålder visar hög pondus och framförallt så känns det som han har en hög gräns för tolerans.

Busquets håller ett kortsnitt på omkring 5.5 per match i La Liga, där han bland annat redan fått döma ett Madrid-derby där han delade ut 4 gula plus ett rött. I veckan dömde han mötet mellan Barcelona och Osasuna som slutade på 4 ostskivor. Med en titt på hans 5 senaste så har det bara delats ut 8 kort en gång.

En annan faktor som talar för detta speltips är att Albert Sambi Lokonga troligtvis inte kommer komma till start/spel. Det här är en mittfältare som spelar på gränsen och som drar på sig varningar titt som tätt.

Real Betis har varit ett relativt snällt lag på slutet som inte alls drar på sig så mycket kort som man kanske tror. Kollar vi över de 10 senaste omgångarna har man tagit max 3 i en och samma match, vilket var mot Real Madrid. Ingen av dessa 10 har heller gått över 7.5 totalt.

Visst derby är derby osv men nej här är det för mig ändå ett ”under-case” jag gillar och hos Expekt får vi 1,80 på på U 7.5 kort i matchen.

Michael Stoppoloss

Michael Stoppoloss

Om Michael Stoppoloss

Varit med länge i bettingsvängen nu, där det känns som jag delat speltips lika länge som internet funnits. Hittar värde mest inom fotbollen där intresset och kunskaperna ligger på topp i flera olika ligor!