Innehåller reklamlänk | 18+ år, spela ansvarsfullt, stodlinjen.se, spelpaus.se.

Guide
Speltips

Marcus Ericssons show fortsätter

Ishockey - Hockeyallsvenskan

Händelse Spelförslag Odds Matchstart
Södertälje SK - Djurgårdens IF M. Ericsson Ö 0.5 poäng 1,73 10. april 2025 19:00
Speltips
Spelförslag M. Ericsson Ö 0.5 poäng
Odds 1,73
Matchstart 10. april 2025 19:00
Södertälje SK - Djurgårdens IF
Till spelbolag BetMGM – Betting, odds, bonus & recension 1,73
Reklamlänk | 18+ år – Spela ansvarsfullt, Stodlinjen.se, Spelpaus.se. Läs fullständiga regler och villkor.

Ja vad ska man säga mer än att man var rätt på pucken igen när Södertälje SK plockade ner Djurgården på Hovet, och nu skaffade sig en matchboll på torsdag hemma i Scaniarinken. Det är flera spelare som ska lyftas fram i detta SSK men det är en kung som bara är för bra, 39-åriga räven Mackan Ericsson!

Södertälje SK favoriter att gå upp till SHL

Det är visserligen med väldigt liten marginal om vi ska lita på oddsen hos BETMGM med flera, och nu är alltså SSK nere i 3,00 i odds att ta sig upp igen.

Men det är tight i oddslistan där DIF skuggar och tätt inpå hittas de övriga två, Karlskoga och AIK. Har det någonsin varit så tajt i Hockeyallsvenskans play offs till SHL?

Om Marcus Eriksson är kung så får vi nog sätta Täljes målvakt Touhimaa som vice. Han spikade igen för andra matchen i rad, denna gång räddades 32 skott.

Fortsätter den här trenden ja då är det ju final som gäller för klassiska SSK som kan se till att stämpla Djurgården som ett av tidernas största fiaskogäng.

Speltips: Södertälje SK – Djurgårdens IF

Mitt speltips: Marcus Ericsson Över 0.5 poäng till 1,73 hos BETMGM.

Gammal är äldst och som ”Mackan” trivs i dessa lägen. Efter en misslyckad tur i Skellefteå AIK så är han tillbaka där han dominerade innan och där showen bara fortsätter trots ålderns gång.

11 poäng på 10 matcher i slutspelet där hälften har kommit mot DIF. Igår satte han 3-0-målet samt assisterade till 1-0.

Jag skrev förra gången vilken press som ligger på DIF och att det kan ställa till med problem. Tung press och om det nu inte bjuds på en choke så finns fina chanser till att detta avgörs på torsdag.

Inte otänkbart att det kommer bli tjuriga Djurgårdare, vilket förhoppningsvis kan leda till powerplay, där vi vet vem som ofta briljerar jo herr Ericsson.

Kör vi SSK!

Michael Stoppoloss

Michael Stoppoloss

Om Michael Stoppoloss

Varit med länge i bettingsvängen nu, där det känns som jag delat speltips lika länge som internet funnits. Hittar värde mest inom fotbollen där intresset och kunskaperna ligger på topp i flera olika ligor!