12:05 – söndag 16 februari
NextVM i Lenzerheide – Jaktstart 10 km – Damer
Damernas jaktstart från VM i Lenzerheide och idag kunde det blivit en riktigt festlig svenskdag. Om det inte varit för att svenskorna bestämt sig för att träffa vitt istället för svart i det stående skyttet i fredagens sprint. Smått otroligt nog gjorde samtliga svenskor exakt likadant i skyttet i torsdags. Fullt i liggande och sen två bom i stående. Farten i spåret var okej, men kanske inte så bra som man hade kunnat hoppats totalt sett även om Ella Halvarsson som var bäst av svenskorna i fredags överraskade åt det positiva hållet. Systrarna Öberg möjligen något åt det negativare hållet.
Justine Braisaz-Bouchet vann i fredags och startar därför först här i dagens jaktstart. 10 sekunder före världscupledarinnan Franziska Preuss och Suvi Minkinen samt 11 sekunder före hemmaåkaren Lena Haecki-Gross som missade pallen med absolut minsta marginal i fredags. Som sexa och sjua startar de starka fransyskorna Lou Jeanmonnot och Julia Simon, drygt 30 sekunder bakom Braisaz-Bouchet. Att det ska bli fransk seger idag är inte överhuvudtaget en vågad gissning.
Svenskorna då?
9, Ella Halvarsson +52 sekunder
10, Elvira Öberg +53 sekunder
19, Hanna Öberg +1,03 minuter
20, Anna Magnusson +1,03 minuter
Svenskorna är omkring eller lite drygt två straffrundor bakom åkarna i toppen vid start. Om man åker lika snabbt som åkarna i toppen måste man alltså ha två bom mindre för att vara ikapp.
Möjligheter finns dock. Jaktstart och 10 kilometers åkning, ganska långt för att vara damerna, och fyra skjutningar, två liggande och två stående. Lite negativt för svenskorna kanske så väntas det idag perfekta förhållanden på skjutvallen med soligt och bra sikt i princip utan vind. Det lär alltså inte bli så mycket bommande, och därmed svårare att komma ikapp.
Dagens kommentatorer i SVT 1 och på SVT Play är Ola Brännholm och Björn Ferry.