Tillbaka Tillbaka

18:30 – fredag 14 februari

Next Next

AIK – Degerfors IF

+18. Stödlinjen.se. Spela ansvarsfullt

Absolut ingen behöver ifrågasätta intresset för svensk fotboll. Nästan 17 000 biljetter är under fredagsmorgonen sålda till den här inledande matchen i Svenska cupen mellan Sveriges främsta publiklag AIK tar emot Degerfors som i år åter är tillbaka i Allsvenskan efter en mycket stark säsong i Superettan förra säsongen.

Svenska cupen alltså. En företeelse som fått ett rejält uppsving de senaste åren i och med placeringen av matcherna där de spelas under en tid då publiken är som allra mest törstande efter svensk fotboll. Under senvintern, precis innan Allsvenskan startar.

Här är det grupp c som gäller där även Trelleborg och Värnamo ingår. Inte alls osannolikt alltså att det är en avgörande match om förstaplatsen som spelas redan här ikväll.

AIK, som gjorde en riktigt fin säsong 2024, är klar favorit till att vinna kvällens match. Enligt förhandsoddsen från spelbolaget Paf ges man just under 50% vinstchans.