Tillbaka Tillbaka

14:00 – söndag 6 april

Next Next

AIK – IFK Norrköping

+18. Stödlinjen.se. Spela ansvarsfullt

40 500 åskådare. Minst. Det kanske inte är så många som köper biljetter i dörren numera så att säga. Om det ens går. Men några bokar säkert på under dagen och det blir alltså över 40 000 människor på Strawberry Arena under eftermiddagen. Allsvenskan är en enormt välmående liga, åtminstone i Stockholms-området.

Och så särskilt när det gäller Sveriges största idrottsklubb, AIK där det i vanlig ordning inte brister på intresset. Det lär knappast gå att röra AIK i publikligan den här säsongen. Fördel givetvis att man har den överlägset största arenan att tillgå men även, det finns ingen större klubb i Sverige sett till intresse.

Trots detta. Att AIK kanske borde ha bäst förutsättningar av alla, har man bara vunnit guldet två gånger sedan millennieskiftet och ibland har man inte ens varit med i toppen. Förra säsongen var man det dock och slutade trea i Allsvenskan på målskillnad efter Hammarby men en poäng före Djurgården.

Vinst i första omgången i måndags borta mot GAIS, trots att det i vanlig ordning stormat kring klubben i säsongsinledningen. Framför allt på ledarsidan där man sparkade sportchefen Thomas Berntsen bara några dagar innan premiären. Berntsen som faktiskt fanns på plats för att följa matchen i Göteborg i måndags, trots att han inte längre jobbar med laget alltså. AIK spel var kanske måttligt imponerande mot GAIS men vinsten, poängen räknas och en mycket bra start för deras del.

Även Norrköping lyckades vinna sin premiär och jodå, även Norrköping har det stormigt. Klubben har hamnat i en djup ekonomisk kris där det i närtid ska vara problem med likviditeten. Slut på pengar alltså. Man tittar just nu löpande på hur pengar ska kunna sparas. Extra viktigt då kanske att det flyter på nere på planen och man besegrade Öster med 4-3 i premiären förra helgen.

Tunga skadelägen i båda lagen inför den här matchen där AIK saknar klart fler spelare, men man är ändå klar favorit på förhandsoddsen med över 50% vinstchans enligt spelbolaget Paf.

Max sänder Allsvenskan i fotboll 2025 och för att följa matcherna krävs ett abonnemang. Allente, partner till TVmatchen, har just nu ett erbjudande där man kan följa Allsvenskan och mycket mer med 50% rabatt i tre månader helt utan bindningstid. För att komma till erbjudandet, använd någon av knapparna på den här sidan.