19:00 – fredag 21 mars
NextFrölunda HC – Timrå IK
-
Frölunda HC
-
19:00
-
Timrå IK
Det är ett något ovanligt SM-slutspel i år där egentligen alla kvartsfinalserier utom en ses som mer eller mindre öppna. Möjligen lite mindre nu dock efter att Brynäs och Luleå, ettan och tvåan i grundserien, stämde i bäcken igår och vann sina första slutspelsmatcher enkelt.
Idag dags för de två övriga serierna att dra igång och här är det trean i grundserien, Frölunda mot sexan i grundserien, Timrå. Noterbart dock, under delar av säsongen låg de här lagen väldigt nära varandra i tabellen och det skiljde till slut bara tio poäng mellan dem.
Inför serien görs Frölunda till favorit enligt förhandsoddsen från spelbolaget Paf. Ungefär 60-40 i Frölundas favör sett till procentchans.
Frölunda har haft slutsålda matcher under nästan hela grundserien, men det är alltid en utmaning för klubbarna att spinna vidare på sådant inför slutspelet när man ska försöka få åtminstone vissa att börja betala igen. Det finns faktiskt, konstigt nog kan man kanske tycka, ganska gott om biljetter tillgängliga till kvällens match under fredagsmorgonen. Återstår att se om man kommer lyckas sälja dessa under dagen så att Scandinavium åter blir utsålt med 12 044 åskådare.
Frölunda är enligt oddsen knapp men ändå relativt klar favorit här i kvällens match.