Tillbaka Tillbaka

18:45 – onsdag 22 januari

Next Next

Leipzig – Sporting CP

+18. Stödlinjen.se. Spela ansvarsfullt

Vi sätter en svensk flagga på de event där svenska landslag och svenska individuella idrottsmän finns med här på TVmatchen. Inte när svenskar finns med i klubblag som spelar men det är väl nästan så att Viktor Gyökeres förtjänar en svensk flagga på sitt Sporting. För det är definitivt Gyökeres lag detta. Svensken har otroliga 76 mål på 81 matcher för Sporting och ännu bättre snitt den här säsongen, 33 mål på 31 matcher. Frågan är mest bara om han ska klara av att komma upp i ett snitt på över ett mål per match innan han blir såld till en större klubb. Kanske i januari, men möjligen mer troligt i sommar.

Det har varit lite stökigt i Sporting sedan tränaren Ruben Amorim lämnade för Manchester United. Sporting har på den korta tid som varit sen dess hunnit byta tränare en gång till och det är nu Rui Borges som ska försöka ta laget vidare till slutspel i Champions League samt förstås vinna den inhemska ligan.

Trots turbulensen ser det fortfarande bra ut för dessa saker. Man leder ligan och de 10 poäng man har i Champions League kommer med absolut största säkerhet räcka för en plats bland de 24 som tar sig till slutspel. Enligt simuleringar som gjorts på området är det nära på 100% chans att 10 poäng kommer räcka till slutspel. Två avslutande vinster skulle dock ge en plats topp-8 och därmed ta Sporting direkt till åttondelsfinal, så det finns ändå mycket att spela för här ikväll.

Leipzig då?

Där ser det desto knöligare it. Bara målskillnad räddar tyskarna från att ligga sist i tabellen och men är sedan länge utslagna ur Champions League. Man spelar här ikväll bara för äran och de pengar som segrar och poäng ger.

I Leipzigs väntade startuppställning märks bland annat holländaren Xavi Simons, utlånad från PSG den här säsongen. Och precis framför Simons, längst fram i banan, slovenen Benjamin Sesko som snittar mer än ett halvt mål per match för Leipzig den här säsongen.

Gyökeres väntas som vanligt starta längst fram i mitten för Sporting och i den väntade startuppställningen märks också dansken Morten Hjulmand på mittfältet.

Enligt förhandsoddsen från spelbolaget Paf är det Sporting som är favorit i matchen med drygt 40% vinstchans.