Tillbaka Tillbaka

16:00 – lördag 25 januari

Next Next

Liverpool FC – Ipswich Town

+18. Stödlinjen.se. Spela ansvarsfullt

Blir det för enkelt det här för Liverpool? Det är kanske egentligen den enda frågan inför den här matchen på Anfield under eftermiddagen. Är Liverpools seger så pass given att det trots allt kan hända något?

Sex poängs ledning i toppen av Premier League-tabellen inför dagen för Liverpools del och man har då också en match mindre spelad än alla andra. Det finns i nuläget inte mycket som talar för att man ska tappa det här.

Ipswich ligger på 18:e plats under nedflyttningsstrecket men hoppet lever. Man har samma poäng som Wolverhampton som ligger just ovanför strecket.

Liverpool väntas idag sakna tre spelare, Joe Gomez, Curtis Jones, och Dogo Jota. Ingen av dem hade varit aktuell för startelvan även om de varit skadefria.

Liverpool hade i veckan chansen att vila de spelare man ville vila då man inte leder överlägset bara i Premier League. Man gör det också i Champions League där de två sista omgångarna av gruppspelet därmed är i princip betydelselösa. Man valde dock en relativt ordinarie uppställning i tisdags, något som bör tyda på att truppen är fräsch. Idag väntas man starta med det vanliga. Luis Diaz längst fram, Mo Sala och Cody Gakpo på kanterna och troligen Dominik Szoboszlai på den offensiva mittfältsplatsen. Alexis Mc Allister och Ryan Gravenberch på de defensiva mittfältsplatserna och även bakåt är det numera helt ordinarie för Liverpool. Virgil van Dijk väntas starta i mittlåset tillsammans med Ibrahima Konate och på kanterna väntas Tenr Alexander-Arnold och Andy Robertson starta. I målet är Alisson Becker i vanlig ordning given.

Ipswich då?

Bra skadeläge. Problemet är kanske snarare att det är tveksamt om truppen riktigt räcker till i Premier League för nykomlingen. I dagens väntade startelva märks bland annat svenske Jens Cajuste som numera är given på det centrala mittfältet. Längst fram väntas 21-årige Liam Delap som gjort åtta mål på 22 matcher för Ipswich den här säsongen och med det varit en av få ljuspunkter den här säsongen.

Liverpool är massiv favorit enligt förhandsoddsen från spelbolaget Paf. Man ges närmare 90% vinstchans.