Tillbaka Tillbaka

17:30 – söndag 6 april

Next Next

Manchester United – Manchester City

+18. Stödlinjen.se. Spela ansvarsfullt

När spelades det senast att Manchester-derby mellan två lag i så dåligt skick som just nu är fallet? Det är säkert kortare tid sedan än man kan tro, men klart är i alla fall att Manchesters tid som Englands fotbollshuvudstad nu är över, om än tillfälligt. Manchester United sladdar något alldeles fasligt och Manchester City har stått för fotbollseuropas kanske främsta underprestation den här säsongen. City kommer generationsväxla efter den här säsongen och det bekräftades igår exempelvis att Kevin de Bruyne, deras totalt sett kanske bästa spelare under storhetstiden, lämnar klubben efter säsongen. United? Där är det mer oklart vad man kommer göra. Man skulle nog behöva reklamera sina samtliga värvningar de senaste åren för att kunna göra om och göra rätt. Nu sitter man istället med en trupp bestående av spelare som man inte kan bli av med på grund av för höga löner sett till spelstyrka och att United ska komma på fötter i närtid, det får ses som om inte otroligt så väl högst osannolikt.

United har en chans kvar att rädda sin säsong. Att vinna Europa League där man börjar kvartsfinalspelet borta mot Lyon kommande vecka.

City kan nog knappast rädda sin säsong, men man är i semifinal i FA-cupen och man kan klara en plats till nästa säsongs Champions League. Två av två där och säsongs misslyckande består bara i att man varken vann ligan eller Champions League.

United saknar massor av spelare inför den här matchen och man har alltså samtidigt veckans match mot Lyon att tänka på. Knepigt läge för tränaren Ruben Amorim som samtidigt inte kan steka ett derby genom att ställa över spelare. Kobbie Mainoo, Matthijs de Ligt, Ayden Heaven, Jonny Evans, Lisandro Martinez, Luke Shaw, och Amad Diallo väntas saknas för United. Nästan bara försvarsspelare alltså. Om man vill vara lite elak kan man kanske säga att det hade spelat mindre roll om spelarna framåt saknats, eftersom de ändå inte gör några mål. Trots alla skador finns det en uppenbar risk att Victor Nilsson Lindelöf ändå kommer sitta på bänken idag. United har nämligen tre andra backar tillgängliga i Leny Yoro, Harry Maguire, och Noussair Mazraoui. Möjligen kan Lindelöf hoppas att Nazraoui kan ta en av platserna på kanterna istället så att svensken blir det enda tillgängliga alternativet i backlinjen. Framför mer eller mindre ordinarie för United bortsett från Diallo och Bruno Fernandes, Alejandro Garnacho, Joshua Zirkzee, och Rasmus Höjlund väntas alla starta.

City saknar också ett knippe försvarsspelare i John Stones, Manuel Akanji, och Nathan Ake. Plus förstås superstjärnorna Rodri och Erling Hallans som missar hela säsongen. Omar Marmoush väntas ersätta Haaland längst fram och Abdukodir Khusanov väntas komplettera givna Ruben Dias och Josko Gvardiola i backlinjen.

En ovanligt öppen och jämn match väntas under kvällen. City är favorit trots bortaplan men långt ifrån så stor favorit som man annars varit i dessa derbyn på senare år. Mindre än 50% vinstchans för City enligt oddsen från spelbolaget Paf.