19:00 – måndag 10 mars
NextVilla Lidköping BK – Västerås SK
Västerås besegrade först Sirius i förlängning i den femte och avgörande kvartsfinalen. Få trodde nog att man också skulle släpa Villa/Lidköping till en femte och avförande semifinal men det har man gjort, och allt avgörs ikväll i Hydro Arena i Lidköping.
Sex finaler i rad har Villa spelat och vunnit tre av dem. Förra året var det just de här lagen som möttes i finalen. Villa vann då, i Västerås, efter förlängning.
I år har Villa som vanligt dominerat i grundserien. Västerås var där inte mindre än 18 poäng bakom Villa. Och då ska man veta att det inte är hockeymått på grundserien i bandyn utan man spelar bara 26 matcher. Villa vann 25 och förlorade en. Att Västerås lyckats ta två matcher mot Villa här i slutspelet är verkligen en rejäl skräll.
Enligt förhandsoddsen från spelbolaget Paf har Västerås här ikväll också en mer eller mindre realistisk chans att ta sig till final. Inklusive eventuell förlängning och straffar ges Västerås inte långt ifrån 30% chans jämfört med lite över 70% chans för Villa.