
Inför semifinalerna i Indian Wells i tennis
Semifinaler! Och trevliga tider. Det här kan ju bli en riktigt mysig lördagskväll, eller vad sägere ni?
21:30 Medvedev-Rune
Och den match som åtminstone jag helst vill se kommer först också. Här var det jackpot med spelprogrammet med andra ord.
De känns ju lite som återkommare de här två, tycker ni inte?
Medvedev som inte vunnit en titel på snart två år och nu är han inte på övre halvan av topp-10 längre rankingmässigt. Jag skulle inte säga att hans spel i den här turneringen heller andas att han ska ligga topp-5, men det känns åtminstone som att han kan börja vinna matcher på ett lite mer stabilt sätt nu och självklart, han har ett jättefint läge här, först på final och väl i final, det är ju knappast omöjligt att han vinner. Vilket i så fall skulle vara första titeln, inte första stora titeln utan första titeln överhuvudtaget, sedan Rom 2023.
Rune då?
Vårt överstemästertroll brukar ju köra ”Veckans galna stats” inne i vår kära facebookgrupp Tennisen när trollet är i form och jag tycker nästan kommande info platsar som en sådan, galen information.
Rune har bara vunnit ynka fyra titlar, och han har inte vunnit sen Munchen 2023. Lite längre torka utan titel än Medvedev alltså och då ska man veta att Rune spelar ganska många mindre turneringar. Dessutom, han vann bara den titeln 2023, ingen titel 2024, och sen de där tre titlarna hösten 2022. Det är allt som Rune vunnit, fyra titlar. Det känns som väldigt lite sett till vilken spelare han är men självklart, han har inte motsvarat förväntningarna på länge nu. Men kanske på väg att återhämta sig lite nu han också. Semifinal här är förstås väldigt bra för honom. Det räcker inte med att vinna här ikväll för att han ska bli topp-10 igen men han kommer åtminstone väldigt nära.
Tre inbördes möten. 2-1 för Medvedev. Senast här i kvarten i Indian Wells förra året. Övriga matcher har varit på grus. Medvedev vann finalen i Rom 2023, hans senaste titel alltså. Och Rune vann i Monte Carlo samma år.
Hur blir då detta i verkligheten?
Medvedevs försvar mot Runes noggrannhet. Intressant skulle jag säga. Intressant och lite svårt att säga hur det blir.
Om jag får gissa, och det får jag ju, finns det nog lite risk för Rune att gå i fällan och försöka attackera på lite fel bollar för att han känner att något måste hända. Kanske att han börjar gå lite för mycket på nät och så också. Han kan bli lite stressad mot motståndare som han känner är säkrare än honom.
För Medvedev är säkrare. Men det bygger på att det är en vanlig match där han får lite tryck på sig.
Om Rune bestämmer sig för att vägra missa och lämna över bollen till Medvedev att göra något med, då tror jag att Rune däremot har alla möjligheter att vinna ikväll. För om Medvedev ska börja attackera, då är han inte bättre än Rune.
Mycket intressant match i alla fall på det taktiska planet och hur blir det här egentligen personligt mellan dem? Ingen av dem tycker väl sådär jättemycket om att förlora. Ingen av dem har kanske den allra trevligaste uppsynen på banan. Det skulle kunna krocka och hetta till lite.
23:30 Alcaraz-Draper
Inte så dumt det här heller, eller hur? Även om det finns något i mig som inte riktigt gillar att se Alcaraz spela de här matcherna. För jag tycker det är så jobbigt när han tramsar bort dem. Och om han inte tramsar, då blir de här matcherna istället lite av en axelryckning.
Draper står precis på gränsen till topp-10 här ikväll. Vinst i matchen och han klättrar hela vägen upp till plats åtta. Förlust och han ligger 11 på måndag om Rune inte vinner turneringen.
Är han en rimlig topp-10-spelare, Draper? Jag vet inte riktigt. Jag är lite tveksam ändå. Med det inte sagt att jag inte tycker han är en väldigt bra spelare, men ska man vara topp-10 när man ändå är så ovärdad, och har ett så pass ickestarkt försvar. Jag vet inte. Kanske ett litet underbetyg till de andra ändå.
Alcaraz kan med en vinst här i helgen smyga nära Zverev som är tvåa på rankingen, men han kan inte gå förbi ännu.
3-1 i inbördes möten. Draper har alltså slagit Alcaraz en gång. På gräs i Queens i somras. Draper på gräs förresten. Där finns det nog en del kapacitet. Blir spännande i Wimbledon. Även om vi minns hans bedrövliga insats där i somras mot Elias Ymer så samma sak där. Han är inte jämn, han är inte vårdad alls. Ändå nästan topp-10. Övriga matcher på hardcourt mellan dem och dessa har Alcaraz vunnit. Draper har förresten gett upp i två av dem.
Hur blir då detta spelstilsmässigt?
Ja, inte så komplicerat. Båda vill slå först, båda vill ligga på, båda vill avgöra utan att behöva slå alltför många slag. Båda har sina svagheter i säkerheten i långbollandet.
Alcaraz bättre i allt utom möjligen i servandet där Draper är marginellt bättre men nja, det måste vara en plattmatch från Alcaraz för att han ska förlora ikväll. Men plattmatcher från Alcaraz, de är ju inte direkt sällsynta, det vet vi vid det här laget.
Fin tenniskväll, eller hur? Mycket nöje!
Kommentarer