Foto: AFP

Inför tisdagens spel i Monte Carlo masters i tennis

Vad säger vi om gårdagen då? Att det var fantastiskt mysigt att det är igång. Man gillar ju de här grusdagarna när man kan ha teven på och titta lite till och från. Otrolig trivselfaktor om man frågar mig.

Musettis vändning mot Bu minns jag lite extra. Hur han hade riktigt dålig inställning länge, men fick lite medgång i rättan tid och till slut vände ganska säkert. Han börjar få lite väl mycket av det där italienska, om man ska prata tennissammanhang i alla fall. Nu har det på senare år kommit några italienare som absolut inte uppför sig då, som Sinner och Berrettini så klart. Men Musetti börja bli mer åt Fognini-hållet och det är nog inte så bra för honom.

Ryssarnas match minns man ju också där det till slut var en krampande Medvedev som vann. På tal om att vara bra för någon. Kommer den här acceptansen av att vara dålig men ändå kämpa verkligen vara bra för Medvedev? Vem vet.

Felix rök mot Altmaier. Där man får säga att underlaget sannerligen avgjorde. Felix är inte så bra på grus om man frågar mig. Altmaier är en av de grusigaste spelarna som tennisen har.

På tal om grus. Inte så bra för Shapovalov som ville massor men kunde ingenting och förlorade mot Giron.

Monfils fortsätter på den inslagna vägen senaste året. Han behövde bli nästan 40 år gammal innan han blev en riktig professionell tennisspelare. Tänk om han hade haft den här inställningen när han var 25.

Lehecka slog Korda i en helt okej match. Gillar när det går bra för Lehecka. Han borde vara bättre än han är.

Och Wawrinka föll, fullt rimligt, till slut mot Tabilo. I en match där nivån ärligt talat var ganska låg. Han kan inte riktigt längre, Wawrinka.

Det var gårdagen i stora drag. Nu tar vi dagens matcher.

Jarry är väldigt sval formmässigt men det är han ju ganska ofta, och plötsligt studsar han till från ingenstans. Det är ju nu han ska göra det på grus också. Dimitrov egentligen bäst på grus också skulle jag säga. Ingen ojämn match det där egentligen om det inte är så att Jarrys form är för dålig.

De andra två matcherna där, de kan man kanske låta bli. Humbert är inte så bra på grus, därav oddset.

Vi kan bortse från starttiderna där till vänster. Det är start runt 13 på samtliga dessa matcher. Kolla i matchlistan på startsidan här på TVmatchen istället där alla matcher med relativt bra uppskattade starttider finns. Oddsen här förresten precis som igår från våra kompisar på Paf.

Rune är spelaren som sticker ut här, men ganska tufft motstånd för honom skulle jag säga. Borges håller sin nivå, och har inte Rune en bra dag är det definitivt en farlig motståndare för honom.

Runt 15 gäller för de här matcherna. Där det så klart är den högst upp man är nyfiken på. Zverev, kanske inte iskall men väl ganska sval in till den här turneringen. Mot Berrettini som, ska han få till det snart eller kommer han inte riktigt nå tillbaka till toppen? Jag får säga att jag har svårt att bestämma mig om den saken. Klart i alla fall. Berrettini är ingen hardcourtspelare. Han är larvigt bra på gräs, men i övrigt är han en grusspelare. Hardcourt är hans sämsta. Bekräftas också av siffrorna, jag var tvungen att kolla. 75% vunna matcher på grus, 79% vunna på gräs, och 56% vunna på hardcourt. Måste göra honom rätt unik det där.

Fils känns väl ganska så het just nu. Griekspoor gick bra förra veckan. Baez har gått bra på gruset i Sydamerika. Och Machac, han känns ju alltid lite halvhet numera i stort sett. Inga dåliga matcher de nadra två heller alltså.

Och så har vi den sista flocken matcher som startar runt klockan 17 kanske, men här börjar gissningarna bli rätt fladdriga. Fjärde match på banorna, hur uppskattar man hur lång tid tre matcher i tennis tar liksom? Hur långt är ett snöre?

Tsitsipas har vunnit den här turneringen tre av de senaste fyra åren. Ändå känns han långt ifrån som någon favorit för mig den här gången, men det har han ju inte gjort de andra gångerna heller. Thompson borde han klara i alla fall. Han kämpar på grus också, Thompson, men det är inget bra för honom.

Draper är seedad femma här i Monte Carlo. Femma. Som jag skrev i vår härliga Facebook-grupp Tennisen här under morgonen. Förr i tiden brukade Ferrer vara seedad femma i de här turneringarna. Vad tror ni, Ferrer mot Draper på grus? Jag är ofta den första att säga att spelet utvecklas men det finns undantag. Det är ett svaghetstecken att Draper är seedad femma. Inte usel på grus, Draper men det faktum att han inte är så säker från baslinjen blir problematiskt för honom så absolut ingen given seger där.

Och på tal om högt seedade spelare, som kanske inte är så bra, särskilt inte på grus. Kolla oddsen på Tiafoe mot Kecmanovic. Tiafoe är seedad 14. Och då är Kecmanovic ändå ingen grusräv direkt.

Det var det inför dagen det. Mycket nöje!