Foto: AFP

Inför veckans turneringar

Rublev vann i Doha. Han vinner ju 500-turneringar ibland så att säga men man minns väl kanske mer att Alcaraz och Djokovic inte vann. Och om detta, vad säger man? Oförändrat? Vad gäller Alcaraz vet jag inte vad man ska säga längre riktigt. Visst har han allt. Han är inte sämre än de bästa spelmässigt. Men det går ju liksom inte ens att jämföra honom med Sinner längre. Om Sinner förlorar mot Lehecka, då är det till att stoppa pressarna och försöka förklara hur det kunde gå till. När Alcaraz förlorar mot Lehecka, då rycker man på axlarna numera. Jag tycker det är svårt att förstå Alcaraz. Vad det egentligen är han behöver för att åtminstone närma sig sin fulla potential. Men svaret är nog varken en ny tränare eller något annat. Jag tror det måste komma inifrån. Jag tror han tycker det är lite för bra som det är. Det är först när han på riktigt tröttnat på att förlora som han kan nå dit han borde nå.

Djokovic? Ja, han är ju inte så bra längre. Med perfekta förberedelser, bra lottning, och en besatthet av att lyckas. Då kan han kriga sig fram i stora turneringar. Som han gjorde i Australian Open. Men hans autopilotspel som han alltid använt sig av i vanliga turneringar, det är inte längre bra nog för att vinna eller ens gå långt i turneringar.

Rublev vann som sagt, sannerligen en välkommen framgång för honom efter ett uselt halvår.

Det spelades 500-tennis i Rio de Janeiro också och när jag såg finalen igår kväll så blev det omöjligt att inte fundera över tennisens rankingsystem. De 500 poäng som Baez fick för att ha slagit Muller i final, Ugo Carabelli i semifinal, Tseng i kvartsfinal, Navone i andra omgången, och Burruchaga i första omgången. Helt ärligt. Den där vägen till titeln, det hade kunnat vara en challenger utan att det varit något överdrivet märkligt. Jag är helt säker på att tennisen till slut oundvikligen kommer komma till att man måste dela ut rankingpoäng efter styrkan på startfältet men det lär säkert ta en rackarns tid innan man når dit. Zverev floppade igen förresten. Han trodde nog att det skulle vara enklare att åka och hämta enkla gruspoäng i Sydamerika än det faktiskt var men ändå, noterbart och påtagligt att han förlorade mot Comesana för det är liksom ingen jättestor spelare.

Det var förra veckan. 500-tennis även den här veckan. Men med en skillnad, båda 500-turneringarna spelas på hardcourt medan veckans grusturnering är en 250.

Vi börjar med den turnering som kommer vara enklast för oss att följa, den i Dubai.

Klart svagare än förra veckan i Doha ska man väl börja med att säga. Ingen Alcaraz och ingen Djokovic bland annat även om det är helt i sin ordning. Det här är en klart sämre tävlingsvecka i kalendern då spelarna helst vill vila innan mastersturneringarna i USA under mars. Och vila, det vet vi, det älskar tennisspelare. Åtminstone de som har en bra ranking.

Medvedev som var sjuk i Doha, eller? Det var han väl kanske, men som oftast, ett ganska märkligt beteende där han bara packade ihop och lämnade banan utan att ens vinka åt motståndarens håll. Rätt otroligt med Medvedev. Han uppför sig generellt ganska dåligt, men ändå så är det ganska få som ogillar honom. Det är väl kanske det ärliga, det genuina, det spontana som gör att han ändå kommer undan. Usel form har han i alla fall men han fortsätter köra på. Ingen jätteenkel lottning heller. Han kan förlora mot i princip alla spelarna däruppe på hans del av lottningen.

De Minaur, Rublev, eller kanske någon skräll? Det känns som att det finns ganska många som har chansen i Dubai skulle jag säga.

Vi har också turneringen med världens sämsta tider den här veckan. Den i Acapulco. Eller som det är så mycket roligare att säga, Kvackapulko.

Precis som de senaste åren. Klart bättre nivå här än i Dubai. Sen den här turneringen gick över till hardcourt har den blivit klart starkare och är numera alltid den här veckans starkaste turnering.

Som sagt, usla tider. Den spelas på kvällen lokal tid vilket innebär att spelet startar klockan ett på natten för oss och de spelar heller inte i så många timmar utan använder flera banor och spelet är oftast avslutat framåt klockan sex eller lite efter det.

Zverev kör på och det är väl skönt för honom att nu slippa gruset kanske. På tal om grus noterbart att Ruud gör precis som han ofta gjort på senare år. Skippar gruset i Sydamerika för att istället spela här. Lite ologiskt kan kanske tycka om man är den mest grusspecialiserade spelaren som finns men tydligen är det ett upplägg han föredrar.

Riktigt starka seedade spelare även i övrigt som synes. Zverev får väl ses som lite favorit men som sagt, riktigt bra nivå på de andra seedade också.

Och så har vi spelarna som ska kräma ur det absolut sista av gruset för den här gången. Sen är det en månads uppehåll innan det drar igång igen. Där turneringen i Bukarest nu blir en av de som inleder grussäsongen. Så det blir spel i Europa redan första grusveckan efter Miami precis i början av april.

På tal om många om budet. Cerundolo som inte helt fått till det de senaste veckorna ska väl vara lite bättre än de andra men här snackar vi små marginaler. Det går att plocka fram tiotalet spelare som är nästan lika bra.

Särskilt intressant? Möjligen inte, men grustennis är ju härligt ändå och ganska bra tider. Spelet här i Santiago startar på bekväm kvällstid för oss här i Sverige.

Vill ni ha koll på vilka matcher som spelas varje dag så listas numera i princip allt i matchlistan på startsidan här på TVmatchen.