Blir han semi- eller finalseedad, Alcaraz? Det bestämmer Djokovic det. Foto av Joe Toth/AFP.

Så sitter oddsen inför resten av tennissäsongen

Det här brukar jag alltid tycka är lite kul. Många gissar, vissa tycker att saker är självklara, men det finns ju faktiskt fakta att luta sig mot. Odds är aldrig facit på hur något kommer sluta, men det är en bra samlad bild av hur folk i allmänhet tror. Och så kan man jämföra det med hur man själv tror.

Sinner vann Australian Open. Nu tänkte jag att vi ska titta på hur det kan tänkas sluta under resten av säsongen. Självklart också, ni lär få höra vad jag tror om det hela.

Vi plockar oddsen från Paf som är en av våra större partners här på TVmatchen. Paf som numera förresten livesänder den absolut mesta tennisen som spelas. Så vill man inte betala för TV4 Play eller TennisTV, då kan man se matcherna där istället utan kostnad. Om än i ett mindre fönster och så vidare.

Vi börjar förstås med Franska öppna.

Alcaraz vann, med nöd och näppe skulle jag kalla det, i Monte Carlo. Han är en spelare som kan tänkas vara bättre i Grand Slam-turneringar när han skärper sig. Och självklart, regerande mästare i Franska öppna. Mycket talar för honom och det är säkert rätt att han är favorit men så har man ju också den här lilla detaljen vad jag tror. Utifrån det vi vet, då är det här kanske rimligt. Men lägger man till det jag tror, då är det Sinner som är favorit här.

Det ska bli otroligt intressant att se när Sinner kommer tillbaka precis innan Franska öppna. Om han kommer se lika bra ut som tidigare. Om han gör det, då tror jag det kan bli en liten chock för Alcaraz faktiskt. För nu har Alcaraz hunnit vänja sig lite vid det motstånd som är nu. Ett motstånd som egentligen är på en relativt låg nivå, och kanske att han lite grann börjat anpassa sig efter det. Återstår att se vad som händer när det plötsligt kommer in en mycket bättre spelare i ekvationen.

Kan det skrälla i Franska öppna då?

Djokovic på grus, det är nog inte troligt.

Zverev? Nja.

Om man tar bland dessa spelare skulle jag säga att Ruud är mest intressant. Han vet hur man tar sig till final i Franska öppna och på vissa sätt är det enklare för honom nu då toppspelarna inte är lika pålitliga på att ta sig fram som de var förut. En skada på Alcaraz, Sinner blir sliten, och plötsligt kan det vara Ruud som promenerar fram och vinner. Logiskt sett borde han kanske någon gång vinna Franska öppna, Ruud. Definitivt inte troligt att det sker i år, men heller inte alls omöjligt.

Det ska förresten sägas att det hänt grejer med oddsen på Franska öppna senaste tiden. Jag skrev det här speltipset på att Sinner ska vinna för några veckor sen. Då stod han i 3,75. Det gör han alltså inte direkt längre.

Vi hoppar vidare till Wimbledon.

I Wimbledon har Sinner den senaste tiden till och med hoppat upp som favorit. Medan han varit avstängd alltså. Nu vet ni kanske vid det här laget att jag tror att han är ganska mycket bättre än Alcaraz numera, och jag tror också att gräs i grund och botten ska passa Sinner otroligt bra. Men lite frågetecken finns det kanske ändå och att han blivit klar favorit här till och med. Lite att ta i är det kanske. Även om jag sannerligen ser möjligheten att han bara är överlägsen här.

Alcaraz är dubbel regerande mästare och nästan 3 gånger pengarna där, det känns ju faktiskt lite trevligt.

Jag tror också det här är Djokovic sista chans att vinna en till slam. Han kommer inte vinna något mer på grus och jag tror han kommer få det riktigt svårt på hardcourt också men på gräs kan han ha chansen och jag tycker att över 6 gånger pengarna ändå är lite lockande. Det beror på hans egen inställning. Om han gör ett riktigt rejält försök och tror på det, då tror jag han har en bättre chans än det där oddset indikerar.

Draper, absolut, hemmaspelare och en spelstil som är perfekt för gräs men han har inte spelat bra på gräs hittills så nej, det är för tidigt.

Zverev då? Jag tycker att gräs borde vara hans allra bästa underlag. Det har absolut inte varit så ännu, men någon gång kan han få till det. Jag tycker det är lite intressant odds på honom också.

Vi avslutar med US Open där Sinner är regerande mästare och väldigt stor favorit. Det där oddset lockar mig inte alls.

Utan här kan man ju istället lockas av möjligheten att Alcaraz börjar få till det lite under sommaren och man ska inte lura sig. Jag tycker att Sinner är mycket bättre just nu, men ni vet också hur bra jag tror att Alcaraz kan vara om han får till det. I teorin är det Alcaraz som är helt överlägsen, han ska bara få ihop det, främst i skallen först.

Så i US Open skulle mitt val vara självklart sett till de här oddsen. Alcaraz, utan tvekan.

Och så kan man väl nämna Medvedev också. Han må sladda just nu, men ofta bra i US Open och 30 gånger pengarna, det är ändå ganska högt.